Blog posts

Nardymo safaris Maldyvuose

Nardymo safaris Maldyvuose

Maldyvai, Nardymas, Nardymas Maldyvuose

Jei nori aktyvaus poilsio, į Maldyvus geriau nevažiuoti. Nebent tik nardyti. Galima rinktis nardymą nuo kranto, arba nardymo safarį. Išmėginome abu variantus ir pasidalinsime patirtimi. (patikslinsiu – nardymu mes vadiname veiklą, kai su balionu ir kita reikalinga įranga neriame į keliasdešimt metrų. Plūduriavimas paviršiuje su kauke ir vamzdeliu, dar vadinamas „snorkelinimu“, į mūsų nardymo sąvoką nepatenka, nors patarimų irgi galėtume padalinti :))

Maldyvų geografija

Maldyvų salos yra prieš 55-60 mln metų sprogusio supervulkano viršūnė. Aukščiausia sala yra vos 2,4 metrų virš jūros lygio ir iškyla keletą šimtų metrų nuo vandenyno dugno.  26 atolai ir tarp jų esantys gilesni kanalai sukuria tinkamas sąlygas stiprioms sroves. Todėl  aplink salas suplaukia stambioji jūrų fauna.

Maldyvų salos iš oro taksi
Maldyvų salos iš oro taksi

Kada važiuoti

Nors tradiciškai teigiama, kad netoli pusiaujo esančiose jūrose galima nardyti ištisus metus, visgi musonai daro įtaką. Oficialus nardymo safarių sezonas tęsiasi nuo rugsėjo iki gegužės galo. Dėl musoninių vėjų srovės Maldyvų salas pasiekia arba iš rytų (gruodžio – gegužės mėn), arba iš vakarų (liepos – spalio mėn).  Didžioji jūrų fauna visuomet būriuojasi ten kur srovės. Planuodami savo nardymo safarį kelionės datą rinkomės pagal mėnulio fazę – arba pilnatis, arba jaunas mėnulis: tuo metų srovės stipriausios. Iš okeano patenkančiose srovėse būriuojasi rykliai, iš atolų išplaukiančiose – mantos ir kiti planktonu mintantys gyvūnai.

Rugsėjo-spalio mėnesiais safariai dažniausiai krypsta į šiaurinį Malio atolą,  sausio gale-kovo pradžioje plaukiama į pietinius atolus (Hoovadhoo atolas), likusiais mėnesiais – plaukiama nuo šiaurės Malės iki pietų Ario atolų.

Po ilgesnių pašnekesių vietiniai nardymo gidai pripažino, kad pietiniai atolai yra gražesni bei nardymai įspūdingesni, tad dar viena kelionė į Maldyvus jau planuojama būtent ten.

Kur nardyti

Yra daug knygų, kuriose pilna rekomendacijų, kurie rifai yra patys gražiausi. Atlikome išsamius namų darbus rinkdama kurortus, šalia kurių yra gražiausių nardymo vietų. Štai 3 nardymo kurortai, iš kurių „išspausite daugiausia“:

  1. Palm Beach Island Resort. Bent 4 aukštai vertinamos nardymo vietos 10 km atstumu. Faadhippolhu atolas.
  2. Ranveli Vilage. Gražus namų rifas. Pietų Ari atolas.
  3. Full Moon Beach Resort. Netoli vandenyno kanalo, todėl didelė tikimybė pamatyti didžiąsias žuvis. Šiaurės Malės atolas

Ką pamatysime

Tropinė jūra su smėlėtu dugnu, be didelių iš bedugnės kylančių sienų, kietieji koralai ir nišos olose – tai  standartinis nėrimas.  Plyšiuose galima rasti aštuonkojų. Antros nardymo safario dienos gale mantos ir rykliai man jau kėlė nuobodulį. Deja, tikro makro nėrimo Maldyvuose taip ir nebuvo. Dar galima grožėtis geltonpelekiais tunais ir visa kita tropine povandenine fauna. Koralai dažniau kietieji, yra įspūdingų dydžių gorgonijų.

Eagle Ray
Eagle Ray
Manta Ray
Manta Ray
Leopardinis ryklys
Leopardinis ryklys

 

 

 

 

 

Dirbtiniai skenduoliai (wreck’ai). Maldyvų vandenyse pagautus brakonierių laivus nuskandina ir taip kuria nardymo atrakcijas. Nieko įspūdinga, bet vis tiek gražu, paįvairina nardymą ir lengviau rasti skorpionžuvių (scorpiofish) ar varliažuvių (frogfish).

Skorpionžuvė
Skorpionžuvė
Žuvis - lapas
Žuvis – lapas

Rykliai ir mantos

Na gerai – rykliai, o ypač mantos, yra žavu. Ypač, kai jų daug ir arti. Galima vienoje fotografijoje suskaičiuoti 24 eagle ray.

Kanaluose tekančios srovės atneša daug planktono, paskui kurį seka visa kita mitybos grandinė. Tokiose vietose galima tikėtis dviejų tipų nardymo: pasroviui (jei nepavyksta, tai ir prieš srovę kokiuose 40 m gylyje) arba prigulus prie kokios olos iki nuobodumo mėgautis mantų ir pilkųjų ryklių  bei rifinių ryklių būriais.

Naktiniai nėrimai ypač virpina širdį, nes aplink besisukiojančių pilkųjų akys žiba net žvaigždžių šviesoje. Kol taikiausi, kaip geriau nufotografuoti krabą atsiskyrėlį, vidutinio dydžio rifinukas pralindo iš už manęs tiesiai man tarp kojų, tad kadre liko tik ryklio nugara, o ne krabas 🙂

Rifinis ryklys

Nardymo sąlygos Maldyvuose

Srovėse daugiau gyvybės, tad nusiteikite joms. Vanduo apie 29C, deja, matomumas gali būti nuo 15 m, nes smėlėtas dugnas ir daugybė salelių aplink skaidrumui nepadeda.  Rekomenduoju iki 3 mm kostiumus arba nardymo marškinėlius su šortais.

Nardymo kainos Maldyvuose

Geriau į jas nežiūrėti…  Nardant nuo kranto patariame rinktis nardymo paketą. Prie kainos prideda 10% viešbučio antkainį bei kitus 10% valstybės mokesčių. Kai kur – dar ir 3% kreditinės kortelės mokestį. Su savo įranga nėrimas kainuoja nuo 55USD, nes neturi kito pasirinkimo – saloje tik vienas nardymo centras, be to plukdo laiveliu į tolimesnes vietas. Dažniausiai NITROX būna įskaičiuotas į kainą. Kainos – kokybės santykio prasme reikia rinktis tik safarį.

Kiek kainuoja nardymas Maldyvuose

Mūsų safario biudžetas: skrydis 1700 lt iš Varšuvos plius kuro bakas ir parkavimas prie oro uosto (150 lt 9 dienoms), virš 5000 lt savaitė laive su 17 nėrimų, plius dekompresiniai gėrimai laivo bare, masažai ir arbatpinigiai. Safariai organizuojami taip, kad paskutinę dieną nenardoma, todėl nėra būtina iš laivo keltis į viešbutį prieš išskrendant.

 

About the author

Komentuokite

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *