Blog posts

Luaro slėnio pilys

Luaro slėnio pilys

Prancūzija / Luaros slėnis

Vieną gražią dieną vaikščiojome po Vingio parką ir išgirdome kylančius oro balionus. Kadangi turime vieną draugą – oro balionų pilotą, tai nusprendėme jam paskambinti ir paklausti ar ne jis kartais kyla kuriame nors balione. Jis atsiliepė ir pasakė, kad taip, skrenda balionu, tačiau ne Vingio parke, o Luaro slėnyje. Ir tik ką praskrido pro porą viduramžių pilių. Pasiūlė jį aplankyti ten.

Grįžome namo ir pasižiūrėjome kas tas per Luaro slėnis. Pasirodo jis visai netoli Paryžiaus (apie 200 km) ir vaje, kiek ten gražių senų pilių! Mes, ilgai nelaukę, nusprendėme ten ir nuvykti.

Nuskridome į Paryžių, išsinuomavome mašiną ir po kelių valandų jau buvome Turse (Tours). Ten ir apsistojome savaitei. Labai mielas senovinis miestelis, su įspūdinga katedra, siauromie jaukiomis gatvelėmis ir puikiais mažais restoranėliais.

Loire 0384
Turso katedra

Panašių miestelių per savaitę aplankėme ne vieną. Buvo labai smagu tiesiog važiuojant mašina atrasti vis naujus miestus, su senovine architektūra ir prisėsti išgerti kavos šildantis saulutėje ar suvalgyti įmantrų prancūzišką patiekalą. Nepraleidome progos paragauti ir vyno. Juks Luaros slėnis garsus ir vynais.

Loire 0176   Loire 0181

Žinoma, aplankėme ir savo draugą, įsikūrusį netoli Turso. Nepraleidome progos praskristi ir oro balionu. Tikrai labai įspūdinga ir verta!

Loire 0298
Pilis iš baliono skrydžio

Aplankėme ir pilis. Ten jų tiek daug… Atrodo, kas dešimt kilometrų stūkso didžiausios, seniausios ir įspūdingiausios pilys. Pakankamai sunku išsirinkti, kurias sustoti apžiūrėti atidžiau… Todėl siūlau mano nuomone pačias įdomiausias ir gražiausias.

Mano nuomone Luaro sėlnio pilių Top 8 ir trumpa jų istorija:

1. Šenonso pilis (Château de Chenonceau)

Loire 0091
Šenonso pilis

Viena gražiausių Luaro slėnio pilių apsupta dviejų parkų, kuriuos įrengė tarpusavyje konkuravusios karaliaus Henriko II žmona ir meilužė. Liaudyje pilis buvo vadinama Damų pilimi, o viena menių pavadinta Penkių karalienių kambariu, nes jame savo laiku gyveno Marija Stiuart, Margarita Prancūzė (Karalienė Margo), Luiza Lotaringietė, Elžbieta Austrė ir Elžbieta Prancūzė.

Pilį vietoje Markesų šeimos vandens malūno ir senosios gynybinės pilies 1513-1521 m. pastatė Prancūzijos generalinis finansų sekretorius Tomas Bojė (Thomas Bohier) savo žmonai Kotrynai Brisonė. Vėliau Henrikas II šia, palyginti nuošalia vieta susižavėjo ir pilį dovanojo savo favoritei, Valentinua kunigaikštienei Dianai de Puatjė. Jos pasamdytas architektas Filipas Delormas rekonstravo pilį, per Šero upę pastatė tiltą, kuriuo buvo vykstama į medžiokles, o kairiajame upės krante įrengė nuostabų sodą su daugybe vietelių imtymiems pasimatymams.

Žuvus karaliui Henrikui II jo atstumtoji žmona Kotryna Mediči, tapusi regente, netruko iš pilies išvaryti savo varžovę ir pilį susigražinti į karūnos iždą. Dianai buvo paskirta už kelių km. esanti Šomono prie Luaros pilis. Norėdama pabrėžti savo viršenybę, Kotryna virš Dianos tilto pastatė dengtą galeriją, o prieš Dianos sodą, kitoje kelio į pilį pusėje, įrengė itališko stiliaus savo sodą.

2. Šamboro pilis (Chateau de Chambord)

Loire 0137
Šamboro pilis

Didžiausia ir viena garsiausių Luaros slėnio pilių. Pilis renesansinė, su 5500 ha parku, aptvertu 32 km ilgio tvora. Pagrindiniai rūmai su 4 cilindriniais bokštais, stačiakampio plano kiemas su 4 kampiniais cilindriniais donžonais. Pilyje yra 400 kambarių, daugiau negu 80 laiptų, 365 židiniai. Pilį per metus aplanko apie 800 000 turistų.

1519–1556 m. ją pastatė karalius Pranciškus I, kad galėtų gyventi šalia savo meilužės Tury kunigaikštytės. XVII a. išplėsta. Pilyje dažnai gyvendavo karalius Liudvikas XIV. 1725–1733 m. gyveno pabėgęs Abiejų Tautų Respublikos valdovas Stanislovas Leščinskis.

Loire 0136
Šamboro pilis

Buvusi Prancūzijos karalių medžioklės rezidencija. Napoleonas pilį atidavė maršalui Lui Aleksandrui Bertjė, 1821 m. ją paveldėjo Bordeaux kunigaikštis. 1932 m. išpirko valstybė.

Pilis tikrai pritrenkia savo dydžiu, tačiau viduje labai mažai įrengtų menių, daugiausia plikos sienos. Dar vyksta daug restauravimo ir statybos darbų.

3. Azė le Rido pilis (Château d’Azay-le-Rideau)

Viena gražiausių, nors ir viena mažiausių Luaros slėnio pilių. Joje, kaip ir Italijos renesanso pilyse, gausu skulptūros ir lipdybos elementų. Sienos padengtos flamandų tapetais. Prie pilies įrengtas angliškas sodas.

Pilį 1510-1528 m. pastatė Prancūzijos karaliaus Pranciškaus I iždininkas Žilis Bertelo (Gilles Berthelot). Tai buvo pirmoji prancūziškojo Renesanso pilis. Vėliau ji buvo šiek tiek perstatyta, tačiau tai nesutrukdė Balzakui pilį pavadinti Endro deimantu.

4. Vilandri pilis (Château de Villandry)

Loire 0240
Vilandri pilis ir parkai

Išsiskiria įspūdingais parkais, supančiais visą pilį. Gėlynai pilies soduose užima apie 1 ha plotą, o Vilandri pilies valdens parko pavyzdžiu pasinaudojo ir kiti architektai. Toks parkas buvo suprojektuotas ir Palangoje, prie Tiškevičių rūmų.

Vilandri pilis, užbaigta 1536 m., yra paskutinė iš didžiųjų Renesanso epochos pilių, pastatytų Luaros slėnyje. Ją pastatė finansų ministras Janas Bretonas (Jean le Breton), kurio herbai puikuojasi ant kairiojo sparno stoglangių. Jam teko būti ambasadoriumi Romoje, kur jis susipažino su sodų ir parkų menu. Statydamas pilį jis nugriovė XII a. tvirtovę, iš kurios liko tik pamatai ir donžonas, matomas iš tolo.

Sodus ir pilį atnaujino daktaras Joachimas Karvalis, kuris pilį įsigijo 1906 m. Gimęs 1869 m. Ispanijoje, jis paveldėjo didelę nuosavybę, tačiau tai jam netrukdė ir mokslinėje karjeroje. Jam padedant profesorius Šarlis Rišė už savo atradimus buvo apdovanotas 1913 m. Nobelio medicinos premija. 1924 m. J. Karvalis įsteigė Prancūzijos istorinių pilių savininkų asociaciją ir buvo pirmasis, kuris savo pilį atvėrė visuomenės lankymui.

5. Ševerni pilis (Château de Cheverny)

Loire 0255
Ševerni pilis

Nedidukė pilis, tačiau išsiskirianti autentišku ir puikiai išsaugotu interjeru ir baldais. Taip pat žymi dėl laikomų iki šių dienų medžioklinių šunų. Ten jų šimtai. Tiesa kvapas prie šunidžių nekoks…

Loire 0251
Medžiokliniai Ševerni pilies šunys

Pilis, pradėta statyti 1500 metais, buvo pabaigta XVIIa. pradžioje Huro šeimos ir ji pasitinka lankytojus 6 km ilgio keliu ir plačiai nusidriekusiu parku. Pilies dizainas buvo sukurtas Blua architekto Jacques Bougier ir Jean Mosnier (1600-1656). Interjerą kūrė tokie menininkai kaip Francois Clouet (1515-1572) ir Pierre Mignard (1610-1695), kuris žinomas dėl daugybės istorinių portretų .

Loire 0271
Ševerni pilies interjeras

6. Ambuazo pilis (Château d’Amboise)

Seno keltų miesto vietoje XIII a. Pastatytą fortą XV a. Pranzūzijos karalius atnaujino, suteikdamas piliai vėlyvosios gotikos statinio pavidalą, vėliau čia atsirado vieni pirmųjų Prancūzijoje itališkojo renesanso pavyzdžių. Tuo laikotarpiu gimė ir šalia pilies esanti Šv. Huberto koplyčia, stebinanti savo liepsnojančia gotika. Netoli pilies yra XV a. Namas, kurime gyveno ir mirė Leonardas da Vinčis. Čia įrengta nuolatinė jo parengtų maketų ekspozicija.

1470 m. pilyje gimė būsimasis karalius Karolis VIII, kuris ir pradėjo pilies, tapusios jo asmenine rezidencija, atnaujinimą. Jis pastatė Šv. Huberto koplyčią, stebinančią savo liepsnojančia gotika, perstatė pagrindinius rūmus.  Jo darbus pratęsė Liudvikas XII ir Pranciškus I, pilyje atsirado vieni pirmųjų Prancūzijoje itališkojo renesanso pavyzdžiai. Pranciškaus I pakviestas Ambuaze dirbo žymusis italų mokslininkas ir dailininkas Leonardas da Vinčis. Jis ir mirė ten 1519 m. gegužės 2 d., palaidotas Šv. Huberto koplyčioje.

Imperijos metais pilis buvo metodiškai griaunama, iki šiol išlikę tik penktadalis jos pastatų. Vietoje buvusių pastatų vis didėjo rūmų terasa, kurioje buvo įveistas netgi sodas. Geriausia išlikė tik du gyvenamieji pastatai – renesansinis ir gotikinis.

7. Blua pilis (Chateau de Blois)

Blua pilis regėjo ne vieną ypatingą istorinį įvykį: ten buvo apsitojusi Žana d‘Ark (1412-1431), čia Henris III (1551-1589) nužudė kunigaikštį Guise (1550-1588). Taip pat šį pilis tapo pabėgusios Marijos Mediči užuovėjos vieta (1545-1642).

Ši pilis buvo ne kartą rekonstruota, tačiau pagrindiniai vyraujantys stiliai yra gotikinis ir renesansinis. Nors žvelgiant iš vidinio kiemo galima matyti ir tipinius viduramžių forto akcentus, ir klasikinio stiliaus potėpius.

8. Šomono pilis (Chateau de Chaumont)

Dabartinė Šomono pilis yra pastatyta ant dviejų buvusių tvirtovių ir dabartinį pavidalą įgavo 1466 m. , kai ją rekonstravo Arkivyskupas Pieras D‘Ambuazas (Pierre d’Amboise (1408-1473)). Ši pilis yra puikus viduramžių pilies pavyzdys, su bokštais pilies kampuose ir pakeliamu tiltu. Storose sienose įtaisytos patrankos.

About the author

Komentuokite

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *