Blog posts

Nardymas Bali

Nardymas Bali

Nardymas Indonezijoje

Bali sala – pirmas įspūdis – turistams skirta vieta. Ir ne veltui: nors Indonezijoje dominuoja musulmonai, būtent šioje saloje vyrauja Budizmas. Kiek mums teko patirti, pats didžiausias svetingumas turistų atžvilgiu būtent Budizmą išpažįstančiuose kraštuose.

Visgi, apsisprendėme vykti čia dėl nardymo.

Nors teoriškai galima nardyti važiuojant apie visą salą,beveik visos pagrindinės nardymo vietos yra pietų bei rytų salos dalyse, bei pačioje šiaurėje. Kol kas aplankėme pietinę bei rytinę salos dalį, tad toliau komentarai būtent apie tai.

Vienas sparčiausiai augančių kurortų netoli oro uosto yra Sanur. Pagrindinėje gatvėje netoli vienas kito yra bent 7 nardymo centrai. Aplankėme beveik visus. Pirmas įspūdis –  nors atvykome tikrai ne High Season metu,  kainos sukeltos (50USD už nėrimą praktiškai nuo kranto Australams gali ir normali kaina, bet mes pripratę prie žemesnių). Pasirinkome BaliAqua nardymo centrą- dėl protingiausių kainų ir tvarkingo nardymo centro. Nardymo centrai nėra prie kranto, tad pasirinkę bet kurį būsite vežami iki jūros. Tiesa sakant, nardymas nuo kranto Sanure įmanomas, tačiau dėl smėlėto dugno ir gausaus laivelių judėjimo matomumas ir malonumas išnyksta. Visgi, kontrolinis nėrimas vos atvykus mums pasiteisino, nes paaiškėjo, kad kelionių metu išrinkdami reguliatorius namie palikome BCD žarneles, tad nesusigadinome sau sekančios 3 nėrimų dienos. (Nenardantiems: reguliatorius –  tai įrenginys, kuris prisisuka prie baliono, iš kurio išeina kelios žarnelės, viena jų prijungiama prie nardymo liemenės, dar vadinamos BCD, kitos dvi prisukamos prie oro įkvėpimo įrenginių, dedamų į burną)

 Trumpai apie populiariausias nardymo vietas

Iš Sanuro patogiausia vykti nardyti į vieną populiariausių pasaulio nardymo vietų  prie į pietus nuo Bali esančių Nusa Penida salų. Iš viešbučio ar nardymo centro mikroautobusiukais narus ir įrangą nuveža iki molo. Teks praeiti apie 30 metrų smėliu: per karštį basomis kojomis sunku būtų tą atstumą įveikti – šlepetės yra būtinos. Džiugu, kad grįžtant galima nusiprausti paplūdimio duše. Po 40 min kratymosi greitu kateriu pasiekiama pirma nardymo vieta – Manta Point. Pavadinimas pats byloja, ką čia pamatysime. Kadangi dominuoja srovės nuo Java salos, jei ten lyja, tai matomumas pasidaro gana prastas, o mums kaip tik toks ir pasitaikė. Prie bangų nudaužytos stačios sienos neriama į 18 m gylį (šiam nėrimui NITROX tiesiog būtinas), kur yra dvi plokštumos (cleaning stations), kur mantos atplaukia savo švaros procedūrų atlikti. Deja, dėl blogo matomumo didžiąją laiko dalį stebėjau didžiulius stingrėjus ir vos kelias minutes galėjau pasidžiaugti vidutinio dydžio (4 m skersmens) manta.

Paplūdimys Sanure
Paplūdimys Sanure
Sting rėjai
Sting rėjai
Manta
Manta

Antras dienos nėrimas – irgi įžymioje vietoje: Crystal Bay. Dėl stačios sienos ir šaltų srovių vasaros mėnesiais galima pamatyti ir Mola Mola  (Mėnulžuvė, nors  angliškai Sunfish 🙂 ).  Didžiausia tikimybė jas pamatyti šioje vietoje nuo birželio iki lapkričio. Deja, jau kelios savaitės šių žuvų šioje vietoje niekas nematė. Vienok, kaip tropikams ten labai šaltos srovės  – 5mm kostiumas komfortą teikė tik paviršiuje, nes prie skardžio vandens temperatūra krito iki 17 laipsnių.

Trečias nėrimas dažniausiai daromas šiaurinėje Nusa Penida salos dalyje – gražūs koralai būtų dar įdomesni, bet dėl sąsiaurio potvynių srovės tampa tokios stiprios, kad visas vaizdas keičiasi taip, tarsi žiūrėtum pro automobilio langą. Vėlgi, šaltos srovės, retai tropiniuose vandenyse pastebimas ryškus termoklynas (nenardantiems: skirtingų temperatūrų vanduo sluoksniuojasi ir tarp sluoksnių temperatūra krinta 3-5 laipsniais).

Rekomenduoju papildomą aprangos sluoksnį bei šalmą.

Dienos kaina 130 USD, maitinimas įskaičiuotas.

Persikėlėme į Candidasa miestelį rytinėje salos dalyje, iš kur lengviau pasiekti Amed ir Tulamben bei Padang Bai nardymo vietas.  Reikia pripažinti, kad miestelis tikrai ne nardytojams, bet ten veikia bent 4 nardymo centrai. Padarėme kainų tyrimą – kainos skiriasi labai simboliškai, tad pagrindinis mūsų pasirinkimo kriterijus buvo.. auklė mažyliui. Ir buvome ja sužavėti. Taigi, nuo Candidasa tolyn į rytus iki Tulamben bei Amed miestelių autobusiuku trunka 40-60 minučių.

Tulamben. Atvykstama prie jaukaus nardymo centro. Neriama nuo kranto prie per II pasaulinių karą nuskandinto JAV laivo. Vieno nėrimo metu daugiau dėmesio skiriama laivo priekiui, kito – laivagaliui. NITROX rekomenduotinas, nes gylis iki 22 metrų.

Dviejų NITROX nėrimų kaina 70 USD, maitinimas neįskaičiuotas.

Amed.  Vėl nėrimas nuo kranto, koralų sodai ir muck dive. Nepasakyčiau, kad ypač nuostabūs nėrimai, bet tikrai nenuobodūs ir yra ką pamatyti bei fotografuoti. Prie pat kranto įsikūręs labai gražus nardytojams skirtas kurortas, tačiau kaimelis labai mažas, tad nieko daugiau ten nenuveiksi ir vargu ar verta ten ilgam apsistoti.

Taip atgabenama mūsų nardymo įranga
Taip atgabenama mūsų nardymo įranga
Skulptūra po vandeniu
Skulptūra po vandeniu
Kita skulptūra po vandeniu
Kita skulptūra po vandeniu
Sole fish
Sole fish
Skorpionžuvė
Skorpionžuvė
Anemonas dumble
Anemonas dumble
Narus parplukdantis laivelis
Narus parplukdantis laivelis
Audronė
Audronė
Koralas
Koralas
Krevetė
Krevetė prie koralų

Dviejų NITROX nėrimų  kaina 70 USD.

Padang Bai. Mes nenardėme, nes dėl lietaus matomumas įlankoje labai suprastėja. Pasak vietinių nardymo centrų darbuotojų, ten vieni gražiausių nėrimų saloje, ypač Ferry Channel.

Taigi, jei susirinks būrelis norinčiųjų, mielai ten dar nuvyksime kartu.

About the author

Komentuokite

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *