Blog posts

6 patarimai apie kelionės dokumentus

Praktiški patarimai

1. Asmens dokumentų galiojimas.

Skamba banaliai, bet privalu žinoti, kada baigia galioti pasas, asmens tapatybės kortelė, vairuotojo pažymėjimas, viza ar net kreditinė kortlė  (taip, taip – ne kartą ji buvo mano asmens identifikatorius:))
Dažniausia imigracinė taisyklė – asmens dokumentas turi galioti dar 6 mėnesius nuo planuojamo išvykimo iš šalies, kurią lankote. Tiek registracijos į skrydį metu, tiek atvykus į kitą šalį imigracinės tarnybos be skrupulų gali jums parodyti duris ir visi kelionės planai bus sugriauti. Dar daugiau: prarandami už kelionę sumokėti pinigai ir joks draudimas to nekompensuos. Jei nebūsite įleisti į šalį, galima prarasti bilietus ir tolimesniems kelionės etapams, jei galioja taisyklė, kad keleivis privalo užsiregistruoti į visus kelionės etapus.

2. Vizos

Įsigilinkite, koks vizų režimas taikomas ir kaip vizos išduodamos. Neretai vizas galima gauti pasienyje (taip vadinamos „Visa on arrival“.  Tokios vizos paprastai išduodamos neilgam laikotarpiui, todėl perkant aviabilietus būtinai įsigilinkite ar jums nereikia išankstinės vizos.

Filipinuose Imigracijos pareigūnai mėgsta pasipelnyti iš turistų ir tikrina, ar laiku turistai išvyksta iš šalies. Tai daro netgi ir praėjus oro uosto pasų kontrolę. Jei įtaria, kad galima „prisikabinti“, tyčia užlaiko iki lėktuvo sodinimo ir mėgina iš besinervinančio keleivio išspausti kuo daugiau naudos. Ten Lietuvos piliečiams viza gali būti išduota atvykimo metu ir šalyje leidžiama išbūti iki 21 dienos, tad pasitikrinkite, ar būtent tokiam laikui ji suteikta.

Taip pat svarbu užsakyti tinkamą vizą – jei planuojate keliauti po kelias valstybes ir tos pačios kelionės metu grįžti į jas po keletą kartų. Žinau atvejį, kai Rusijos pilietis  turėjo ES dvikartinę vizą, tačiau netikėtai teko apsilankyti papildomai Lietuvoje, ir grįžtant iš Egipto buvo deportuotas iš Lietuvos. Keleiviui skirta bauda už imigracijos taisyklių pažeidimą bei turėjo susimokėti deportavimo (= skrydžio bilietas namo) išlaidas.  Taigi, planuokite, kokių vizų jums reikia!

Vykstant į kitas šalis vizų reikalavimų geriausia žiūreti Užsienio Reikalų Ministerijos puslapyje:

http://keliauk.urm.lt/index.php/titulinis/isvykstantiems/pasirinkite-šalį-į-kurią-vyksite

 

3. Asmens dokumentų kopijos

Dažnai rasite patarimų, kad reikia pasidaryti asmens dokumentų kopijas. Jos praverčia, jei prarastumėte dokumentus. Tačiau kur saugoti? Juk kopijos irgi gali dingti… Visus dokumentus nuskanavome ir persiuntėme sau elektroniniu paštu – labai praktiška, nes dabar internetą rasi visur kur prireikia.  Visgi, asmens dokumentus (pasą) visada turėkite su savimi kelionės metu, o kai apsistojate viešbutyje – viešbučio seife.

Dabar dokumentų kopijas galima pasidėti ir internetu pasiekiamuose asmeniniuose „debesų“ diskuose (pvz Google Drive) – labai praktiška. Dokumentus skanuokite ir saugokite  ne tik pdf, bet ir jpg formatu – nes jei reiktų spausdinti dokumentą,  didėja tikimybė, kad svetimas kompiuteris „mokės“ atidaryti elektroninį dokumentą.

 4. Bilietų bei viešbučio patvirtinimų spausdinimas

Nors dauguma aviakompanijų jau pilnai naudoja elektroninius bilietus, tačiau BŪTINA turėti ir atspausdintą dokumentą, ypač tose šalyse, kur vizos išduodamos atvykus. Skrendant iš Filipinų į Tailandą per Malaiziją mus vos įleido į lėktuvą, nes turėjome tik rezervacijos numerius skrydžiams pirmyn ir atgal. Pasirodo, registracijos į lėktuvą metu tikrina išvykimo iš Malaizijos datą ir gali neįleisti į lėktuvą, jei neturite įrodymo, jog ten neliksite gyventi.

Lygiai taip pat reikia spausdinti ir viešbučių rezervacijos patvirtinimus – nors viešbučių darbuotojai visas rezervacijas mato savo sistemose, kai kur ir toliau reikalaujama spausdinto dokumento, kurį vidinės kontrolės tikslais tiesiog susisega į savo segtuvus, nors lygiai taip pat sėkmingai galėtų atsispausdinti iš savo kompiuterių. Dar vienas atspausdinto viešbučio patvirtinimo privalumas – yra viešbučio adresas ir telefonas. Ypač tai praverčia, kai reikia parodyti taski vairuotojui.

Planuojant ilgesnę kelionę ar kelionę su daugiau skrydžių, pravartu visus kelionės rezervavimo dokumentus turėti vienoje vietoje  internete. Nepatingėkite ant atskirų lapų užsirašyti visų skrydžių pirmyn ir atgal numerius, laikus, rezervacijų numerius, viešbučių adresus bei rezervacijų kodus.  Tai ypač praverčia dar lėktuve pildant imigracines korteles, nes reikia nurodyti ir išvykimo datą bei reiso numerį bei viešbutį, kur apsistosite pirmiausia.

5. Dokumentų dėklas

Patogiausias dokumentų dėklas yra toks, kurį galima pasikabinti ant kaklo, jis turėtų būti neperšlampantis, užsegamas (užtrauktukas ne toks patogus, kaip limpanti juostelė), turėti bent du skyrius – pasams ir bilietams.

Paprastai į dėklą dedame tik artimiausių srydžių ir pirmojo viešbučio rezervacijos patvirtinimus, o kitų kelionės etapų dokumentus susidedame į rankinio bagažo atskirą kišenę  – tam atvejui, jei juos prireiktų parodyti ir greitai surasti.

6. Kada išmesti kelionės dokumentus?

Kelionės dokumentuose yra jūsų vardai, pavardės bei tolimesnis kelionės maršrutas. Nereikėtų išmesti tiesiog į šiukšlių dėžę viešbutyje.

Ant įsodinimo kupono  (boarding pass) paprastai užklijuojami priduoto bagažo kvitai. Neišmeskite jų tol, kol neatvykote į viešbutį. Yra šalių (pvz Vietanamas), kur pareigūnai tikrina, ar pasiėmėte savo bagažą dar prieš paliekant oro uostą. Lagaminai būna labai panašūs, tad yra tikimybė, jog bus sumaišyti ir tai pastebėsite tik viešbutyje. Tada kvitukas ant lagamino gali padėti greičiau surasti savajį. Kelionės nuovargis, nauji įspūdžiai, taksi vairuotojų perdėtas dėmesys ar viešbučio personalo noras užsidirbti arbatpinigių gali sutrikdyti jūsų atidumą ir lagaminą tiesiog paliksite  pakeliui. Kelionės metu vadovaujuosi taisykle, kad visus sodinimo kuponus ir bagažo kvitus nuo lagamino nuplėšiu ir išmetu tik prieš kraudamas daiktus išvykimui.

About the author

Komentuokite

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *